Zákoník práce

7.2.2024
Upravené materiály pro uzavírání DPP po novele zákoníku práce

Vzorová dohoda o provedení práce s informacemi o obsahu právního vztahu
DPP_dlouhodoba_pravidelny_rezim_hodinova_odmena-treneri_vzor.doc

Vzorová docházka s výpočtem odpracovaných hodin
Dochazka_vzor.xlsx

Výpočet mezd - výplatnice
Vypocet_mezd_-_vyplatnice_DPP_vzor.xlsx
U výpočtu mezd jsou dva listy - první bez víkendu a druhý s víkendem. U tabulky s víkendem je vyplněn vzorový řádek, tento si přepište pro svého pracovníka. U tabulky výpočtu vyplňujte pouze podbarvená pole, tabulka je nadstavena tak, že automaticky bude proveden výpočet. U sloupce Podepsané prohlášení po najetí na buňku se Vám objeví nabídka Ano (platí pro důchodce a studenty - výpočet je proveden bez srážkové daně - bez odvodu) Ne (pro ostatní se srážkovou daní 15%).

2.1.2024
Uzavíraní DPP po novele zákoníku práce
Pražská tělovýchovná unie zpracovala pro TJ-SK ČUS metodické materiály a seminář k uzavíraní DPP po novele zákoníku práce. Metodické materiály, vzorové tiskopisy a a prezentace ze semináře mohou SK-TJ nalézt na stránkách PTU zde.

27.11.2023
Další informace k Dohodám o pracovní činnosti a provedení práce platné od 1.10.2023
Informace k uzavírání dohod:
Informace o obsahu pravniho vztahu zalozeneho DPP a DPC.docx

Informace ke mzdě za práci v sobotu a neděli řeší
§ 118
Mzda za práci v sobotu a v neděli

(1) Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku.

26.10.2023
Dohody o pracovní činnosti a provedení práce platné od 1.10.2023
Informace ke změnám DPČ a DPP platným od 1.10.2023.
Vzor informace o obsahu právního vztahu založeného dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr platné od 1.10.2023

Dohoda o pracovní činnosti
Na základě dohody o pracovní činnosti (§ 76 ZP) není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tzn. v průměru více než 20 hodin týdně. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů. Z dohody o pracovní činnosti je odváděno sociální i zdravotní pojištění jako z pracovního poměru, pokud není měsíční příjem nižší než 2 500 Kč.
Vzor dohody o pracovní činnosti (DPČ) platné od 1.10.2023

Dohoda o provedení práce
Na základě dohody o provedení práce (§ 75 ZP) nesmí být rozsah práce větší než 300 hodin v kalendářním roce. Do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro téhož zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. V dohodě o provedení práce musí být uvedena doba, na kterou se tato dohoda uzavírá. Pokud odměna z této dohody za kalendářní měsíc nepřesáhne 10 000 Kč, nepodléhá tato odměna odvodům sociálního a zdravotního pojištění. Pokud přesáhne, má zaměstnavatel povinnost přihlásit zaměstnance k pojištění.
Vzor dohody o provedení práce (DPP) platné od 1.10.2023
Výklad ke vzorové DPP platné od 1.10.2023

Smlouva o výkonu činnosti trenéra
Další možností, jak vymezit vztah mezi klubem a trenérem, je Smlouva o výkonu činnosti trenéra jako člena vyplývajícího ze stanov (smlouva k dispozici u Servisních center sportu ČUS). Tuto činnost nelze zajistit osobami v pracovně právním vztahu s ohledem na její povahu, zejména pokud jde o nemožnost stanovení přesného rozvrhu pracovní doby, o nepravidelnou a příležitostnou potřebu jejího zajištění.
Poznámka: Příjem z této činnosti lze podřadit pod tzv. ostatní příjem z příležitostné činnosti podle §10 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmu, a to za podmínky, že se bude jednat o ojedinělou činnost. Takový příjem je osvobozen od daně z příjmu, pokud za rok nepřesáhne částku 30 000 Kč. Nebude-li se jednat o ojedinělou činnost, pak se příjem posuzuje podle § 7 odst. 2 písm. c) zákona o daních z příjmu jako příjem ze samostatné činnosti (příjem z výkonu nezávislého povolání). Tento příjem podléhá zdanění vždy.

Živnostenské oprávnění
Trenérskou činnost je možné provozovat i na základě živnostenského oprávnění (smlouva k dispozici u Servisních center sportu ČUS). Živnostenské oprávnění mohou získat pouze držitelé trenérských licencí B a vyšších.

26.10.2023
Novinky v oblasti DPP k 1.10.2023
Seznam novinek uvedených na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí:
1) Povinnost předem rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu v písemném rozvrhu pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 3 dny před začátkem směny nebo období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.
2) Aplikace části čtvrté zákoníku práce upravující pracovní dobu a dobu odpočinku na právní vztahy, z čehož plynou nové povinnosti zaměstnavatele poskytovat zaměstnancům přestávky v práci na jídlo a oddech, garantovat doby nepřetržitého denního odpočinku a nepřetržitého odpočinku v týdnu, respektovat specifickou právní úpravu noční práce zaměstnance pracujícího v noci a pracovní pohotovosti. Zaměstnavateli rovněž vzniká povinnost evidovat pracovní dobu zaměstnanců vykonávajících práci na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr stejným způsobem, jako u zaměstnanců v pracovním poměru.
3) U překážek v práci na straně zaměstnance podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. (ošetření u lékaře, svatba, pohřeb atd.) a překážek v práci z důvodu obecného zájmu (darování krve, tábory atd.) zaměstnanci nově náleží pracovní volno, avšak bez náhrady odměny z dohody.
4) V případě dohody o provedení práce je nově stanoveno, že do limitu 300 hodin, které zaměstnanec maximálně může za období kalendářního roku pro téhož zaměstnavatele odpracovat v rámci jedné dohody (nebo více dohod), se nezapočítávají tzv. náhradní doby podle § 348 odst. 1 zákoníku práce - tzn. započítává se pouze faktický výkon práce, nikoliv např. doba zameškaná z důvodu překážky v práci či čerpání dovolené.
5) Zaměstnanec, který je zaměstnán u zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti v souhrnu po dobu delší než 180 dní v rámci období posledních předchozích 12 měsíců, je oprávněn kvalifikovaně požádat zaměstnavatele o zaměstnání v pracovním poměru, čemuž odpovídá povinnost zaměstnavatele poskytnout mu do 1 měsíce odůvodněnou písemnou odpověď (nejde tedy o nárokovou žádost).
6) Právo zaměstnance písemně požádat zaměstnavatele ve lhůtě 1 měsíce od doručení výpovědi o odůvodnění výpovědi, má-li za to, že mu ji zaměstnavatel dal z důvodu, že se domáhal nebo využil zákonem vypočtených práv (např. čerpal rodičovskou dovolenou), čemuž odpovídá povinnost zaměstnavatele poskytnout mu bez zbytečného odkladu písemné odůvodnění výpovědi.
7) Zavádí se povinnost zaměstnavatele ve lhůtě 7 dní od faktického zahájení výkonu práce na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti písemně informovat zaměstnance o taxativně vypočtených skutečnostech - např. bližším popisu sjednané práce a místě výkonu práce, předpokládaném rozsahu pracovní doby za den nebo týden, rozsahu minimálního nepřetržitého denního odpočinku a nepřetržitého odpočinku v týdnu, o poskytování přestávky v práci na jídlo a oddech nebo přiměřené doby na oddech a jídlo, kolektivních smlouvách, které upravují pracovní podmínky zaměstnance, a o označení smluvních stran těchto kolektivních smluv.
7) Byla zavedena zvláštní informační povinnost zaměstnavatele vůči zaměstnancům vyslaným k výkonu práce do zahraničí.
8) Pro poskytování odměny z dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti se použijí obdobně ustanovení o kompenzacích za výkon práce ve svátek, v noci, ve ztíženém pracovním prostředí a v sobotu a v neděli (§ 115 až 118 ZP).
9) Dochází ke zpřesnění úpravy srážek z příjmu zaměstnance; dosud se podmínky pro provádění srážek z odměny z dohody dovozovaly, nyní jsou upraveny explicitně (úprava je v zásadě formální).
10) Zavádí se výjimka z obecné povinnosti náhrady nákladů zaměstnavatelem, a to v souvislosti s komplexní úpravou práce na dálku, kdy se nově stanoví, že právo na náhradu nákladů zaměstnance pracujícího na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti na dálku musí být se zaměstnavatelem sjednáno.

Seznam těchto novinek je uveden na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - zde.

16.9.2023
Novela zákoníku práce 2023 - info LPO ČUS 14.09.2023

Sportovnímu prostředí LPO ČUS poskytuje přehled základních změn, které se především mohou dotknout sportovního prostředí.
Novela zákoníku práce (ZP) byla schválena Parlamentem ČR a nyní je u podpisu prezidenta, poté bude vyhlášena ve Sbírce zákonů (nepředpokládá se, že by prezident novelu ZP nepodepsal). Účinnost novely ZP je tzv. plovoucí, tj. bude účinná 1. den následujícího měsíce poté, co bude vyhlášena ve Sbírce zákonů (předpoklad 1.10.2023) s výjimkou úpravy dovolené u DPP/DPČ, zde je účinnost stanovena pevně na 1.1.2024. V současné době již nemůže v legislativním procesu dojít ke změně textu novely. Současně jsou připravovány nové vzorové pracovně právní dokumenty.

Novela zakoniku prace 2023 - info LPO CUS 14.09.2023.pdf